ROWEREM PRZEZ REMBERTÓW I OKOLICE


PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA



 Galeria 2 


Relacja z rajdu rowerowego w dniu 09 czerwca 2013 r. logo_lr




ZADANIE: „ROWEREM PRZEZ REMBERTÓW I OKOLICE”
Trasa: „Szlakiem Orła Białego” Rembertów – Akademia Obrony Narodowej (zwiedzanie zabytkowego kompleksu
            architektoniczno-urbanistycznego).

PROWADZENIE: JADWIGA CEGIELSKA, ROBERT MOLĘGOWSKI.

             Rajd prowadził z Nowego Rembertowa ul. Bocheńskiego, Niedziałkowskiego i ul. Republikańską do Akademii Obrony Narodowej. Przed bramą AON przewodnik warszawski Piotr Konieczko opowiedział o historii Rembertowa, sięgającej 1888 r., kiedy powstał carski poligon artyleryjski, a wokół rozwijała się osada cywilna. Ułatwiała to linia kolejowa na trasie Warszawa-Terespol, którą otwarto w 1867 r.
             Piotr Konieczko nawiązał również do historii Akademii Obrony Narodowej i symboliki Orła Białego. Od bramy, która składa się z trzech kolumn zwieńczonych rzeźbami w stylu napoleońskim o symbolice wojskowej i edukacyjnej, rozpoczyna się trasa przewodnicka pn. „Rembertów – Kolebka Orła Białego”. Grupa Al. Chruściela przejechała obok domu oficerskiego z 1931 r., Kościoła garnizonowego, dwóch budynków pamiętających czasy carskie, w których mieściła się Komenda Garnizonu i Koszary Kompanii Łączności Centrum Wyszkolenia Piechoty. Następnie trasa prowadziła obok Dowództwa Garnizonu, w którym znajdowało się dowództwo 3. Batalionu Strzelców i 32. Dywizjonu Artylerii Lekkiej, biuro przepustek oraz areszty żołnierski i podoficerski do strzelnicy tunelowej, wybudowanej w 1933 r., drugiej co do wielkości strzelnicy korytarzowej w Europie. O dalszej historii zabytkowego zespołu architektonicznego Akademii Obrony Narodowej opowiadała grupie rowerzystów Jadwiga Cegielska.
             Na terenie ścisłej części Garnizonu Rembertów cykliści zobaczyli jeszcze budynki koszarowe stacjonujących w latach międzywojennych jednostek artylerii i piechoty, willę „Olbrychtówkę”, w której mieszkał Komendant Garnizonu z rodziną oraz magazyn żywnościowy, tzw., lepiankę. Nie jest dokładnie znana historia tego obiektu, ale być może był zbudowany już za czasów carskich. Jest doskonale zachowany, chociaż nikt o niego nie dba.
             Obok domów podoficerskich i willi generalskich, rowerzyści przejechali w kierunku najbardziej okazałego na terenie Akademii hotelu oficerskiego. Został zbudowany w latach 1925-1932. Mieściło się w nim kasyno oficerskie, sale wykładowe Centrum Wyszkolenia Piechoty i hotel. Wycieczka, w której wzięło udział 26 osób, zakończyła się naprzeciwko trzech domów oficerskich przy ul. Admiralskiej. Ponieważ zbliżała się burza, musieliśmy przedwcześnie się rozstać, pomijając wiele ciekawych szczegółów z historii tego miejsca ( więcej na stronie www.lepszyrembertow.pl/rkob  ). Wszyscy uczestnicy otrzymali przewodniki.

HTML tutorial
1. Sprawdzamy, czy rzeczywiście strzelnica ma 400 m długości.
HTML tutorial
2. Willa "Olbrychtówka" w części murowanej pamięta czasy carskie.
HTML tutorial
3. Przy mocno zarośniętym magazynie żywnościowym.
HTML tutorial
4. Prawie jak w kopalni.
HTML tutorial
5. Przydała się latarka.
HTML tutorial
6. W tej willi generalskiej mieszkał w okresie międzywojennym gen. Charles de Gaulle podczas swojego pobytu w
    Rembertowie.
HTML tutorial
7. Przed hotelem oficerskim.
HTML tutorial
8. Rzeźba nad wejściem do hotelu rok 1931 - data powstania Centrum Wyszkolenia Piechoty.
HTML tutorial
9. Żegnamy się na ul. Admiralskiej słysząc groźne grzmoty nadchodzącej burzy.
Copyright© 2009  Lepszy Rembertów - wszystkie prawa zastrzeżone