ROWEREM PRZEZ REMBERTÓW I OKOLICE


PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA



 Galeria 1 


Relacja z rajdu rowerowego w dniu 12 maja 2013 r. logo_lr




ZADANIE: „ROWEREM PRZEZ REMBERTÓW I OKOLICE”
Trasa: Rembertów – Sulejówek – Okuniew – Zabraniec – Krubki Górki (zwiedzanie zespołu pałacowego) – Michałów
            – Okuniew – Halinów – Sulejówek (zwiedzanie Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego) – Rembertów.

PROWADZENIE: ROBERT MOLĘGOWSKI, JERZY WINSZE, RADOSŁAW ZAGÓRSKI.

             Drugi rajd rowerowy w ramach zadania rozwijania sportu i turystyki rowerowej rozpoczął się o godz. 10 15 na parkingu przed Domem Kultury Rembertów przy al. Komandosów 8.
             Trasa prowadziła w pierwszym etapie do kamienia poświęconego Marszałkowi Piłsudskiemu w Mazowieckim Parku Krajobrazowym ulicami: Komandosów do Płatnerskiej, prosto przez ul. Wspólną w Wesołej - Zielonej, dalej ul. Jagiellońską do ul. Brata Alberta przy pętli autobusowej. Tam grupa wjechała do Parku i zatrzymała się przy kamieniu (pomniku).
             Stamtąd ponownie wjechaliśmy w ul. Brata Alberta i za ok. 50 m. skręciliśmy w prawo w ul. Podleśną. Jechaliśmy aż do ściany lasu, dalej wzdłuż torów kolejowych wycieczka skierowała się w stronę Sulejówka. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Józefa Piłsudskiego z córkami na ławeczce. Ze względu na to, iż większa część grupy już kilkakrotnie zwiedzała Willę Milusin z Muzeum Marszałka, pojechaliśmy prosto do Okuniewa a następnie przez Zabraniec do wsi Krubki Górki, gdzie zwiedzaliśmy zespół pałacowo-parkowy.
             Na miejscu przyjął nas obecny właściciel, prof. Witold Modzelewski z żoną, Rembertowianin, który obszernie opowiedział nam o historii i obecnej sytuacji tej pięknej posiadłości.
             Park krajobrazowy o powierzchni 10 ha, z kolistym stawem, został założony na przełomie XVIII i XIX w. Posiadłość należała do rodziny Grabowskich, a następnie Arkuszewskich. Elżbieta Grabowska była żoną ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – z tego związku (małżeństwo morganatyczne) urodziło się czworo dzieci – jedno zmarło w dzieciństwie. Michał zginął w 1812 r. w Smoleńsku walcząc w szeregach wojsk Księstwa Warszawskiego. Stanisław Grabowski, najbardziej ukochany przez króla trzeci syn – minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Królestwa Kongresowego w latach 1818-1831, przejął majątek w Krubkach Górkach i wybudował tutaj drewniany dwór.
             W Krubkach Górkach, wtedy zwanych Gorkami, w 1821 r. odwiedził kuzyna car Rosji Aleksander I Pawłowicz Romanow, syn Pawła I, który jak twierdzą niektórzy historycy, był dzieckiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i carycy Katarzyny.
             Stanisław Grabowski żył do 1847 r. Ponieważ nie dbał o majątek i zadłużył posiadłość w Krubkach Górkach, została ona sprzedana za długi. Dwór przez niego wybudowany uległ zniszczeniu. Kiedy posiadłość przeszła w ręce rodziny Arkuszewskich, ta zbudowała tutaj dwór murowany z cegły kawęczyńskiej.
             W dniach 27-29 września 1939 r. przebywał w Krubkach mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal. Z pozostałości 102 i 110 Pułku Ułanów sformował on tu swój oddział w sile 180 ludzi. Jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego stał się pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej, który walczył do końca czerwca 1940 r., zwyciężając w kilku potyczkach z Niemcami. Legendarny dowódca zginął 30 kwietnia 1940 r. koło wsi Studzianna. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika.
             W Krubkach Górkach tuż obok parku dworskiego odbyła się największa trwająca od 30 lipca do 12 sierpnia 1944 r. radziecko-niemiecka bitwa pancerna. W okolicach pozostało po niej ok. 700 spalonych czołgów. Wtedy spłonął dwór Arciszewskich, a jego mury zostały rozebrane przez okolicznych mieszkańców.
             Na początku XXI w. posiadłość kupił prof. Witold Modzelewski. W latach 2003-2005 wybudował dwór będący odtworzeniem drewnianego dworu Stanisława Grabowskiego. Na terenie parku powstała architektura krajobrazowa, oczka wodne, został zbudowany łuk triumfalny i świątynia tolos.
             We wrześniu 2002 r. na terenie parku odsłonięto obelisk upamiętniający majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – na kamieniu wyryte zostały słowa: „Pamięci tych, którzy w obliczu klęski nie ustali w walce”. Co roku w rocznicę pobytu majora Henryka Dobrzańskiego w Krubkach Górkach odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
             Obecnie trwa budowa pałacu – wiernej kopii pałacu wybudowanego ze środków Stanisława Augusta Poniatowskiego dla ukochanego syna Stanisława Grabowskiego na Grodzieńszczyźnie. Pałac został doszczętnie zniszczony w czasie I wojny światowej. We wrześniu 2013 r. otworzy swoje podwoje dla gości.
             Po blisko 2-godznnym pobycie w Krubkach Górkach ruszyliśmy w drogę powrotna do Rembertowa nieco krótszą 23-kilometrową trasą. Całkowita długość trasy wycieczkowej wyniosła 49 km, udział wzięło 29 osób. Po drodze nie zabrakło rowerzystom ani elementów historii okolicznych miejscowości jak i wrażeń przyrodniczych.

HTML tutorial
1. W Parku Sobieskiego.
HTML tutorial
2. Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego.
HTML tutorial
3. Wjeżdżamy na teren parku krajobrazowego w Krubkach Górkach.
HTML tutorial
4. prof. Witold Modzelewski z rodziną, obecny właściciel posiadłości, opowiada o jej historii.
HTML tutorial
5. Dwór wybudowany wg pierwowzoru z pierwszej połowy XIX w.
HTML tutorial
6. W tym miejscu mjr Henryk Dobrzański legendarny "Hubal" w wrześniu 1939 r. sformował oddział, który do 1940 r. walczył w Górach Świętokrzyskich.
HTML tutorial
7. Architektura wkomponowana w park dworski.
HTML tutorial
8. Pałac wybudowany wg pierwowzoru z XVIII w.
HTML tutorial
9. Już jesienią otworzy swoje podwoje dla gości.
Copyright© 2009  Lepszy Rembertów - wszystkie prawa zastrzeżone